Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

147 yanıt eklendi

 1. şennur 26 Ekim 2018 Cevapla

  Merhaba,
  Benim bir sorum olacak, annem maalesef vefat edince annemin evi 3 kardeşim ve babama toplamda 4 pay olarak düştü. babam kendi payı olan %25’i bize verecek ve satış gösterceğiz bunun için. çünkü babamın annemle evlenmeden önce başka bir hanımdan 3 çocuğu da var. Bu ev annemin evi olduğu için diğer 3 çocuğun babam öldükten sonra pay almalarını istemiyoruz doğal olarak. Sorum şu bu satış işlemini gerçekleştirirsek babam öldükten sonra bizden babamın payı olan %25lik kısımdan hak iddia edebilirler mi?

 2. Deniz 26 Ekim 2018 Cevapla

  Merhaba erkek arkadaşım sigortasız bir yerde çalışıyor bugün is kazası geçirdi ayağına buzdolabı düşmüş doktora gittiğinde 2 gün rapor vermişler fakat is veren raporu kabul etmemiş ne yapabiliriz

 3. Melisa 30 Ekim 2018 Cevapla

  Merhaba nişanlım açıkcezaevinde izne çıktığında izin süresi içinde kavgaya karıştı ve izin dönüşünde 10 gün sonra tahliye olacaktı ama karşı taraf şikayetçi oldu ve direk kapalıya götürdüler 🙁 bu disiplin cezasımı oluyor ve ne kadar süre kalır kapalı cezaevinde? Yada itiraz edilse iptal edilir mi

 4. ali 12 Kasım 2018 Cevapla

  iyi gunler bız ıhalenın feshı davasını kazandık ve satıs ıslemlerıde gerceklesmıs bulunmaktadır..ancak karsı taraf ıstınaf için sure tutum talebınde bulunmustur..kanun yolları surecı ıcerısıne gırerken veya kanun yolları ıcerısınde olan bır ıcra takıbınde veznekı alacakları cekme sansımız var mıdır ?

 5. ŞAHİN TOPÇU 16 Kasım 2018 Cevapla

  25.01.1985 doğumluyum nufüs tescilim 27.05.1985 olarak görünmektedir. Evde doğdum ve kardeşim ise 07.05.1987 doğumludur. Yaş tahsisi davası açmak istiyorum. Yaşımın en az 1 1,5 yıl küçültmesini amaçlıyorum. Ama yargıtay kararlarına göre bir kimsenin doğmadan nüfusa tescil edilmesi mümkün değildir demektedir. Bu durumda yaş düzeltmesi davasımı açmalıyım yoksa en fazla 27.05.1985 tarihindemi doğmuş olmalıyım. İzlenecek yol konusunda desteğe ihtiyacım vardır. Yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. Emrah aydın 16 Kasım 2018 Cevapla

  Merhaba sizden bir konuda yardım almak istiyorum mümkünse biz kat karşılığı olarak birine 3 daire yaptık ve 1 dairesi bizim olacak şekilde sözlü anlaştık sözleşme yapmadık iş bitti ve biz evde 12 yıldir oturuyoruz ve yapımızı alamadık ve şimdi adam bize tahliye kararı cikartmak için mahkemeye başvurdu fakat daha önce tartışmadan kaynaklı savcılığa ifade verdi ve burada işin kat karşılığı olduğunu ve ise karşılık 1 daireyi verdiğini fakat kat mülkiyeti olmadığı için yapıyı veremediğini beyan etti acaba bizim bu tahliye işlemini durdurmak için ne yapmamız gerekir bana yardımcı olur musunuz şahsın savcılıkta verdiği ifadeyi göndermek istiyorum ilgilenirseniz sevinirim bu arkadaş bize teminat senedi vermişti iptal ettirmek için zorla alındı diye ifade vermiş fakat beraat kararı verildi lehimize şimdi bize tahliye kararı almak için uğraşıyor biz 2007 Mart ayından bu yana evde oturmaktayiz

 7. atilla 19 Kasım 2018 Cevapla

  iyi günler,
  memur disiplin cezası için idari mahkemeye başvurdum. davayı idari mahkemede kaybettim. sonra danıştaya temiyze gittim, danıştay idari mahkemenin kararını bozma kararı aldı. bu karara davalı idare(kurum) karar düzeltme dilekçesi verdi. Karar düzeltmede danıştayca red edildi.
  bundan sonra idari mahkeme kararında ısrar edermi. yoksa dava kesinleşmişmidir. teşekkürler.

 8. atilla 20 Kasım 2018 Cevapla

  iyi günler,
  memur disiplin cezası için idari mahkemeye başvurdum. davayı idari mahkemede kaybettim.Bunun üzerine danıştaya temiyze gittim, danıştay; idari mahkemenin kararını bozma kararı aldı. Danıştayın bu kararına davalı idare(kurum) karar düzeltme dilekçesi verdi. Karar düzeltme de danıştay tarafından red edildi.
  Benim sorum; Danıştayın davalı kurumun karar düzeltme talabini red etmesinden sonra
  1. idari mahkeme kendi kararında ısrar eder mi.
  2.yoksa karar düzeltme reddi taraflara tebliğ edilince dava kesinleşmidir. Bu son aşamamıdır
  teşekkürler.

 9. serkan 22 Kasım 2018 Cevapla

  merhabalar

  geçmiş nafaka ödemediğim için icra ceza mahkemesinden tazyik hapis aldım. 10 gün içinde 3 aylık ödeme yapmam gerek. benim sorum

  Hapis cezası kalması için bu 3 aylık ödemeyi nereye ve nasıl yapmam gerek . herhangi bir dilekçe yazılırmı yoksa direk icra dairesi nemi yatırılır?

  teşekkürler

 10. ahmet 4 Aralık 2018 Cevapla

  mrb. yaklaşık beş ay önce nitelikli cinsel saldırı suçundan sikayetci olunan şahıs geçtiğimiz günlerde 12 yıl ceza almış ve iyi halden iki yıl indirime gidilmiştir. şuan dava süreci karara bağlandığı için tarafın yakınları dosyayı istinaf yoluna götürmek için başvuruda bulunmuş. soru şu: tazminat davası ne zaman açmak gerekir, bunun için bir zaman aşımı söz konusu mudur, istinaf sonuçlanmadan tazminata halledilebilir mi yoksa istinaf kararını beklemek şart midir. birde bu işi sadece avukat yürütebilir mi saldırıya uğrayan bayanın psikolojisi vs davaya duruşmaya katılacak gibi değil o yüzden en baştan bi avukat bu işi götürebilir mi?

Yorum yapın