Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

93 yanıt eklendi

 1. mustafa 20 Haziran 2018 Cevapla

  Efendim ben heyet raporu alırsam işten cıkarsam işsizlik parasına baş vurursam işsizlik maaşı alabilirmiyim

 2. Mehmet 23 Haziran 2018 Cevapla

  Sayın avukatım bayan kuaförü olarak işletme sahibiyim bizim ilçede valilik kararı ile salı günleri tatil edildi fakat ilçemizde bir bayan kuaförü bu kurala uymuyordu zabıta amirliğine şikayette bulundum zabıta şikayet ettigim is yerine giderken zabitalari gördü dükkanı apar topar kapattı kacti bu esnada bende zabıtadan kaacarken video çektim whatsaap esnaf bayan kuaforleri olarak grubumuz kendiside bu grupta var grupta zabıtaları görünce kaçmaya gerek yok zaten videolu kayitin var diyerekten paylastim kendisi benden şikayette bulunmuş ifade vermeye polis karakoluna çağırdılar kişinin huzur ve sükununu bozma diyerekten ifade verdim bu olaydan bir ceza çıkarmı ne gibi ceza alırım

 3. Eda yılmaz 26 Haziran 2018 Cevapla

  Merhaba ben 20 yıllık evliyim 3 çocuğum (18 yaşinda oglan 17 ve 11 yaşlarında 2 kız)var.Maddi manevi pisikolojik fizikse şiddet göruyorum küfür hakaret aşağılama hat safada çocuklarımda şahit onlara küfür hakaret aşağilama yapiliyor.Esimin attığı dayak sonucu oluşan morluklari fotografladım karakola şikayet edemedim tehtitler yüzunden.Mahkemede kızlarım şahitlik yapacak ama oglani baba telefon araba vs şelerle yanına çekti babam anneme birşey yapmadi dese(oglan 14 yaşından beri yani 4 yıldır ilce dışında yurtta kaldı eve ayda bir gedi)bende 4 yıldır yurtta pek birşey görmedi desem yaşadiklarımı kızlarimın şahitliği fotoğraflarla ispatlayamazmiyim oglanin ifadesi mahkemenin seyrini nasil değiştirir.2014 yilında tapusu adima alınmış bir ev var ama evde şuan ben oturmuyorum esim oturuyor ben babamlarda kaliyorum hiçbir gelirim yok barodan ücretsiz avukat isteyebilirmiyim adima olan ev buna engel olurmu

  • Merhabalar Eda Hanım

   Fiziksel ve psikolojik şiddet, hakaret, tehdit vb. boşanmayı gerektiren vakıaları açacağınız boşanma davasında somut şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Öne süreceğiniz vakıalara ilişkin tüm delillerinizi (tanık, hastane raporları vb.) dava dilekçenizde belirtmelisiniz. Bu şekilde açacağınız boşanma davasında netice elde etme şansınızı yükseltmiş olursunuz. Unutmayınız ki boşanma davaları, ileride telafisi mümkün olmayan zararların doğmaması için aile hukukuna hakim avukatlar tarafından takip edilmelidir. Profesyonel destek alınmadan, acele ile açacağınız boşanma davası olumsuz neticeler almanıza sebep olabilir. Maddi durumunuz avukat yardımı almaya elverişli değil ise bağlı bulunduğunuz şehirdeki Baro’ya başvurarak adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 4. Nil 26 Haziran 2018 Cevapla

  Kayınvalidem hamileliğim ve doğumum esnasında bizde uzun süre kaldı. Hatta ben evde yokken memlekete gitmişken bile 1 aya yakın kaldı. Bu sırada şüpheli hareketleri çok oldu ama ben hiç hırsızlık yapabileceğini kondurmadım. Ben memleketteysen ve doğum yaptıktan sonra birlikte yaşadığı kızı da ara ara evime gelip kaldı. Bunlar benim yatak odama hiç sormadan rahat rahat ikisi bir girdiler çoğu kez. Kızına telefonda herşeyi gizli gizli anlatıyor kızı da ordan her konuda annesini yönlendiriyor ve benim evimde sürekli gizli işler çeviriyorlardı. Bunlar gittikten bir süre sonra doğumdan önce kendi ellerimle katlayıp düzelttiğim hiç kullanmadığım çok sayıda havlu seccade tülbent nevresim lif hatta yorgan eksikti. Bu sinirle evde neye baksam eksik görmeye başladım. Mutfak eşyalarımda bile birçok şey eksikti. Bunu görünce aklıma yaptıkları geldi. Valizini ısrarla boşaltmayıp kilitli balkona koyup her gün oraya girip çıkıp her seferinde kilitlemesi. Bir valiZle gelip her gidişte poşet poşet (10 poşet) eşyayla gitmesi. Şuan evimde bulamadığım yorgan tencere ve tabakları bizdeyken alıcı gözüyle incelediği dikkatimi çekmiş olması vs… hatta derin dondurucudan buzdolabından mutfak çekmecemdeki kuru erzaklardan birçok şeyden eksilmeler hissetmem. O varken mutfakta bazı şeyleri bulamamam. Demek ki valizine sürekli yiyecek saklıyormuş. Öyle ki misafirin hediye getirdiği pekmezi bile çaldı. Kendi annem hediye pekmez geldiğini görüyor, poşet mutfağa gidiyor. Kayınvalide orda yalnız. Israrla çağırmama rağmen gelmiyor masaya. Sonra ben odasına gazeteye sarılı bir kavanoz kaçırırken kendisini görüyorum ve evden hediye pekmez hiç çıkmıyor… eşim de evden eksilenlerin farkında. Kendi annem de bana yaptığı çeyizlerden birçok şeyin eksilmiş olduğuna şahit. Benim evimde bunlardan başkası kalmadı. Kendi annem ve ablam yatak odama bile girmediler birşeye ellerini sürmediler. Bu olaylarda manevi olarak da çok yıprandım. İkinci hamileliğim hep ağlamakla kahrolmakla eşimle kavgalarla öfke nöbetleriyle geçti. düşük tehlikesi ve sürekli kanama yaşayarak sonuçta erken doğum yaptım. Kullanmaya kıyamadığım en güzel el emeği annemin hatırası manevi değeri olan çok sayıda çeyizimi utanmadan yağma ettiler. Onların evine gittiğimde de şüphe uyandıracak birçok durum anlatabilirim. Hala eşimle şiddetli kavgalar yaşıyoruz çünkü ben onların hırsızlıkları ortaya çıkmadan bu olayları kapatamıyorum sürekli düşünüp üzülüp konuşup eşimle kavga ediyorum. Görümcemden ve annesinden şikayetçi olmak hatta mümkünse evlerini aratıp hak ettikleri cezayı almalarını ve bana da maddi ve manevi yıpranmamdan ötürü tazminat ödemelerini istiyorum. Annem ablam eşim herşeye şahit. Bu durumda haklı çıkar ve kazanır mıyım? Evlerini arattırıp tazminat alıp cezaya çarptırılmalarını sağlayabilir miyim? Eşim de ailesinin hırsızlıklarını kabul ediyor. Bir yıldan fazladır evime gelmiyorlar görüşmüyorum.

 5. halil 27 Haziran 2018 Cevapla

  icra ihalesinden ev aldık borclu ihale feshi davası acmıs dava red olunursa istınaf ve yargıtaya tasıyacağını soyledi bende param 1 2 yıl bağlı kalmaması için ihale feh olsun istıyorum ne yapmam lazım

  • Merhabalar Halil Bey

   İcra müdürlüğünün size verdiği süre içerisinde ihale bedelini yatırmamanız durumunda ihale kararı ortadan kaldırılacak, ihale feshedilecektir. Böyle bir durumda istinaf ve temyiz sürecini beklemek zorunda kalmazsınız fakat ihale şartnamesinde belirtildiği üzere İcra İflas Kanunu’nun ilgili maddeleri hükümlerince yatırdığınız teminat bedelinden kesintiler yapılacaktır. Daha detaylı bilgi için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 6. aziz uzun 28 Haziran 2018 Cevapla

  İyi günler. 2013 yılında gayrimenkul satış vadi sözleşmesi ile bir konut aldım. Ancak konutun metrekare eksikliğinden şüpheleniyorum. Zaten belediye kayıtlarında da sözleşmeye göre bağımsız bölümün metrekaresi eksik çıktı. Şu durumda hiç ihtar çekmedim. Metrekare eksikliği eksik iş olarak kabul edilmeli mi ? 10 yıllık zamanaşımına mı tabiyim. Farklı yargı kararları mevcut. Kafam çok karıştı. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 7. Eda yılmaz 7 Temmuz 2018 Cevapla

  26 haziranda 2018 de sorduğum soruya hala yanıt alamadım oysaki sizin vereceğiniz cevap benim için çok önemli ne olur yanıtlayin artık

 8. Uğur Şaşmaz 9 Temmuz 2018 Cevapla

  Iyi gunler ben icraligim maasimdan 4/1 kesiliyo fakat isyeri bizi magdur ediyo maaslarimizi gec oduyo icraya odenecek parayi 3 aydam beri odemiyo bizim maastan kesiyo ama odemiyo ben isyerinden cikmak istiyorum tazminatli ne yapabilirim hic olmazsa icra borcum kapanir

 9. Barış ilbeyi 16 Temmuz 2018 Cevapla

  Merhaba,benim eşim 2011 ve 2013 de iki dava açtı ve ikisinden de feragat etti.talepleri arasında ziynet eşyası da vardı (harç yatırılmamıştı)biz ise onları 2010 da satıp kendi üzerne bir araba almıştık. Şimdi 2017 de bir dava daha açtı ayrı olarak bir de ziynet eşyası davası açtı.düğün fotoğraflarıyla bunu kanıtlayabiliyor. Acaba ziynet davasında nasıl bir sonuç çıkabilir.Fikrinizi belirtirseniz çok memnun olurum.Bir de annesiyle altınlarının nerde olduğuna dair ses kaydı var bunu mahkemeye sunsam bana bir zararı olur mu.bir kısmını almıştık sonra.

Yorum yapın