Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

158 yanıt eklendi

 1. DİDEM 16 Mayıs 2019 Cevapla

  Merhabalar..
  Eşim benden habersiz evi ipotek ettirip kredi kullanmış, ve krediyi ödeyememiş, 15 gun önce tebligat gelmiş fakat muhtar geç verdiği için itiraz da edememiş. Şuan ev kentsel dönüşümde 5 ay sonra bitecek. Fakat banka 46.000 tl arsa değeri belirlemiş, ev bitince değeri 300.000 tl civarı. Ne yapmam gerekiyor. Bu ev tek evimiz.

 2. seda 31 Mayıs 2019 Cevapla

  2000 yılında samsun askeri hastanesinden 20 günlük izinliyken birliğime dönmedim. gıyabımda mahkeme olmuş askeri ceza kanunu 66-1-b maddesince cezalandırılmışım. şimdi bulunduğum ilde mahkeme olacak eve kağıt geldi. hapis yatmak istemiyorum başka bir yolu varmıdır bunun. nasıl bir yol izlemeliyim.

 3. Meltem kose 4 Haziran 2019 Cevapla

  Merhaba sayin avukat. Kardesim denetimli serbestliginin bitmesine 3 ay kala polisler tarafindan komplo kurularak tekrar cezaevinde.sonuc olarak 12 sene 6 ay ceza verildi.Dosyasi yargitayda olup ne kadar yatari var.birde acikcezaevine cikarmi.denetimli serbestligi yanarmi bunu soracaktim.cevap verirseniz cok sevinirim.simdiden cok tesekkurler.

 4. Ebru araz 15 Haziran 2019 Cevapla

  Merhabalar bizim bir tarlamiz vardı tarlamiz 6 hisseye bölündü herkese ait tapu çıkarıldı.sahsi tapular çıkmadan önceki sahibin bankaya borcu yüzünden banka tarlamiza haciz koydurmus tarlamiz haciz yoluyla ihaleyle satıldı ve satılırken 5 hissedara her hangi bir teblig gönderilmedi avukatimiza gönderilmiş avukatimiza herhangi bir bilgi vermeden satisi yapılmış bizim hisselerini zinde bunun iptalini isteyebilirmiyiz

 5. emre 23 Ağustos 2019 Cevapla

  merhaba . bizim geçen yıl yan parsele inşaat başlayacaktı dediler ki sizin gecekondu evinizin yarısı da bizim alana giriyor . belediye kaydırma yapmış sizin evinizi de yıkacağız dediler . bizde 33 yıllık tapulu evimizden çıkmayız dedik ama adamlar mağdur olmasın diye bahçemizi verdik inşaat yapıldı bitti şimdi biz evden taşınmadığımız için çevre düzenlemesini yapamıyorlar iskan alamıyorlar. belediye diyor ki encümen kararı alır 2 aya kadar evinizi yıkarız diyorlar . belediye nin tapulu evimizi yıkma yetkisi var mı ? ne gibi haklarımız var ? teşekkürler

 6. Burak Dağdeviren 22 Eylül 2019 Cevapla

  Bankadan ön onaylı kredi aldım aktif olarak bir yerde çalışmıyorum bunu belirttim iş hayatım var bunu da belirttim ama gelirimi belgeleyemem sadece bağkur primlerimi ödüyorum buna rağmen krediyi verdiler herhangi bir belge istemediler(telefon görüşmesi ile krediyi aldım şubeden değil)daha sonra dolandırıcılık usulsüzlük v.s. ile suçlanmaktan korkuyorum durumumda hukuki olarak böyle bir risk var mıdır?Banka kredi sözleşmesini feshedip krediyi geri çağırabilir mi?

 7. Cansu 11 Kasım 2019 Cevapla

  Mrb eşim uyuşturucudan 8 sene 4 ay hüküm giydi istinafa gönderdik sonuç henüz gelmedi şuan af tartışmaları var acaba eşime vurur mu bu ceza indirimi bide ilk paket çıktığı zaman dilekçe yazdirmislar sonucu ne zman gelir suç kabulü dikelcesi

 8. ahmet özmen 22 Kasım 2019 Cevapla

  10/10/2019 tarihinde Muş Alparslan Üniversitesi tarafından Bulanık MYO na 2547 sayılı YÖK mevzuatının 13b-4 maddesi gerekçe gösterilip görevlendirildim. Şuna dikkat çekmek istiyorum. Ben %80 ortopedik engelliyim. Görevlendirildiğim yer 110 km uzaklıkta. Engelli birey/çalışan, VÜCUT FONKSİYON KAYBI %80 engel durumları göz önüne alınarak nasıl bir görevlendirmeye tabi tutulur/tutulmalıdır? Buna istinaden YÖK mevzuatının 13b-4 maddesi ne kadar gerekçe gösterilebilir.

  İlgili üniversite , yapılan yazışmalarda yapılan görevlendirmenin uygunluğundan bahsetmekte , yapılan ihtar ile %80 engelliyi 110 km uzağa gitmeyi zor koşmaktadır. YÖK mevzuatı bu/böyle bir görevlendirmeye ne kadar sessiz kalabilir. İçeriğinde böyle bir görevlendirmenin aykırı olduğuna dair bir gerekçeli hüküm bulunmakta mıdır?
  Bunlara dikkat edilerek makul bir görevlendirme yapılması için mevzuat ne demektedir?

  GÖREVLENDİRMENİN İPTALİ İÇİN NE YAPILMLIDIR?
  SAYGILARIMLA AHMET ÖZMEN (ÇALIŞAN / ENGELLİ PERSONEL)

 9. Merve 17 Ocak 2020 Cevapla

  Kendi adıma bir instagram hesabı açtım. Biyografisine de okuduğum okulu ve yaşadığım şehri yazdım. Fotoğraf olarak da başkasına ait olan, yüzü tam belli olmayan iki tane fotoğraf paylaştım. Fotoğrafın sahibi şu anda Almanya’da erasmu da. Kavgalı olduğum kız arkadaşım profilimi gördü ve “bu sen değilsin, seni şikayet edeceğim” dedi. Bende hemen hesabı tamamen sildim. Zaten sadece 3 günlük bir hesaptı. Kavgalı olduğum kızla, fotoğrafını kullandığım kızın birbiriyle hiçbir alakası yok. Birbirlerini tanımıyorlar. Kız fotoğrafın sahibinin kim olduğunu bilmiyor. Şimdi fotoğraflar kavgalı olduğum kıza ait değil, kızın kim olduğunu bilmiyor. O halde şikayet ederse ne olur, bu kızın ne haddine? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 10. Sımge 19 Ocak 2020 Cevapla

  Merhaba efendim ben bir konu hakkında bilgi almak istiyorum sizden benim hattım şimdi faturalı vodofone kullanicisiyim acaba whatsapp facebook gibi uygulamaların konuşma ve mesajlaşma dokümanlarını mahkeme kararı ile çıkarılabilir ve içerikleri belli olur mu ilk sorum budur ikinci sorum ise hat üzerinden sms mesajlarımı mahkeme kararı ile çıkarılabilir mi dokümanın içerikleri görebilirler mi acaba cevaplarsanız sevinirim ….

Yorum yapın