Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

168 replies added

 1. Çelik 30 Haziran 2017 Cevapla

  İyi günler Avukat bey size bir sorum olacak.Ben sefamerveden Elbise aldim giyilmiş geldi geri gönderdim göndereli bugun tam Alti hafta oldu param daha gelmedi ne yapmamlazim bilgi verirseniz sevinirim.Mesaj yaziyorum onlarin dediklerini yapiyorum ama ayni sorun ne yapmaliyim

  • Merhabalar

   Satın almış olduğunuz ayıplı malın bedeli (2017 için belirlenen yasal sınır olan) 2.400 TL’nin altında ise ilçe tüketici hakem heyetine, 3.610 TL’nin altında ise il tüketici hakem heyetine, 3.610 TL’nin üstünde bir miktar ise tüketici mahkemesine başvurmanız gerekiyor. Kanunun size tanıdığı 4 seçimlik hakkınız olan Onarım, Değişim, Bedelden İndirim veya İade haklarından birini tercih edebilirsiniz.

 2. ümit 5 Temmuz 2017 Cevapla

  öncelikle merhabalar eşimle boşanma davamız var ancak ben boşanmak istemiyorum olayları kısaca anlatmam gerekirse 15 yıllık bir birliktelik ve 9 yıllık evlillikten 6 yaşında bir çocuğumuz var. eşim yaklaşık 10 aydır mecburi görevi için başka şehirde ve boşanma davası açılalı 2 ay oldu bu süre zarfında hafta sonları ben yada o geliyor ve görüşüyorduk. bu ayrılık ikimizinde psikolojisini olumsuz etkiledi en son tartışmadan sonra (kesinlikle bir şiddet 15 senede hiç olmadı) ben eşimin email adresine boş bir boşanma protokolü gönderdim izasız bir örnek bunu nasıl yaptım halen bilmiyorum ama oldu bi kere. şimdi eşim açtığı dava dilekçesinde gerekçe olarak en yakın tarihlisi 2 yıl olmak üzere 15 yıl önceki tartışmaları bile yazmış ama bizim evliliğimiz 2 ay öncesine kadar sorunsuz şekilde devam ediyordu hernekadar bu ayrılıktan dolayı ufak tefek tartışmalar olsada devam ediyordu ve 2 ay öncesine kadar eşimin bana benim ona yazdığım sevgi dolu mesajlarda var kanıt olarak sunabilirim eşim yazdığı iddaalara şahit de bulamamış zaten bulmasıda zor çoğu yıllar önce yaşanmış tartışmalar bazıları ise hiç yaşanmadı neden bunları yazdı anlamadım ama neyse şimdi mahkemede şahidi yok ben 6 tane şahit yazdım bu durumda geçmişte yaşanmış olaylar sanırım affedilmiş olacak ancak benim gönderdiğim boş boşanma dilekçesine dayanarak hakim bizi boşarmı acaba

  • Merhabalar

   Eşinizin hangi sebeple boşanma davası açtığı önem arz etmekte. Aile mahkemeleri taleple bağlıdır. Eşinizin dava dilekçesinde öne sürdüğü hususların dışında kalan vakıa ve olaylar üzerinden boşanma kararı verilemez. Mevcut durumunuzla ilgili hukuki danışmanlık hizmeti almanız gerekmekte. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 3. Hüseyin İNANIR 5 Temmuz 2017 Cevapla

  Öncelikle Merhabalar Sayın Hocam

  Hocam ben kasım 2016’da boşandım, duruşmada evlilik için çektiğim kredileri ödediğimden dolayı hakim benim dilekçede belirttiğim iki çocuğum için 150’şer tl’den toplamda 300 tl nafaka bağladı, sonra hakime borcum biterse elimden geldiğince yardımcı olacağımı dile getirdim. Eşimde duruşmadan sonra borcun biterse nafaka arttırım davası açacam haberin olsun dedi bende olur dedim. Çocuklarımn yaşları 3.5 – 1.5 yaşında geçen hafta beni aradı Çocukları kreşe verecem masraf 1300 Tl bunun yarısnı ver dedi ki bunuda isteyecem dedi, eski eşim Hemşire maaşı 2.800 tl ben ise MEMURUM maaşım 2.388 temmuz zammıyla beraber onun 3.000 benim ise 2.554 tl olacak ve eşime elimden gelen yardımı yapacağımı söyledim elbette onlar benimde çocuklarım ama senin söylediğin miktarı verecek maddi durumda değilim 200 tl verebilirim dedim yani 300+200 toplamda 500 tl ama o bunu kabul etmedi bende dedim keşke fazla alsamda fazla göndersem ama yok bende kiradayım masraflarım var dedim onun bana cevabı ise veremeyecek durumdaysan ek iş yap dedi, bende elimden ek iş gelse onuda yaparım ama yok dedim ve kapattı.

  Biraz uzun oldu hakkınız helal edin. Şimdiden Çok Teşekkür Ederim.

  Sayın Hocam sizden ricam bu nafaka arttırımı neye göre belirleniyor?
  Benim istediğim 200 tl’yi hakim kabul edermi günümüz şartlarında
  Yoksa eski eşimin 650 tl istemesini hakim kabul eder mi?

  • Merhabalar Hüseyin Bey

   Nafaka artış oranları TÜİK’in belirlemiş olduğu ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) doğrultusuna belirlenmektedir. Fakat ekonomik şartlarda oluşabilecek olağanüstü değişimler sonucu artış oranı üzerinde bir nafaka artırımı gerçekleştirilebilmektedir. Mevcut durumunuzla ilgili hukuki danışmanlık hizmeti almanız gerekmekte. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 4. Yasemin 5 Temmuz 2017 Cevapla

  Merhabalar. Arkadaşımın babaaı ambulans da iken çalışana kapıyı kapatmasını söylüyor. Çalışan kapıyı kapatmadığı gibi saygısızlık ediyor. Arkadaşım yumruk atıyor. Çalışan şikayetçi oluyor. Arkadaşım da şikayetçi. Arkadaşımın sicili temiz ama. Çalışan darp raporu almış ve kamera kayıtları var. Arkadaşımın hapis cezası alması mümkün mü? Para cezası mı olur? Takipsizlik mi? Lütfen yardımcı olur musunuz? Hapis cezası alması neye bağlıdır?

  • Merhabalar Yasemin Hanım

   Mevcut durumunuzla ilgili hukuki danışmanlık hizmeti almanız gerekmekte. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. Metehan 6 Temmuz 2017 Cevapla

  Merhabalar. Size bir sorum olacaktı.
  Babamla kavga ettik ayrı yaşıyoruz. Onun borcu bana gelir mı? Şimdiden yapmam gereken birşey varsa yapmak istiyorum?

  • Merhabalar Metehan Bey

   Sorunuzu daha detaylı ve açık şekilde sormadan sağlıklı bir cevap vermem mümkün değil. Lütfen Avukata Sor sayfasındaki yönergeleri dikkate alınız.

 6. Asvm 11 Temmuz 2017 Cevapla

  Selam letgodan 2.el telefon aldim faturası ve kutusu ilr birlikte sonra ayarlariyla sorunlar çıktı aldığım kişiye ulaşamadım sonra sinirlenip telefoncuya zarariyla sattim satarken benden kimlik fotokopisi aldı ilerde sorun olursa çalıntı vs senden biliriz dediler ve aldığım kişiyi tanımadığım icin icimde bir korku oluştu sizce ne yapmaliyim ilerde sorun olursa başım ağrırmi telefonu aldigim kişinin bir telefonu var arayip konustugumuz birde letgo ve whatsaap konuşmaları ne yapmalıyım lutfen destek telefonun faturasida kendi kardesine aitti kendi uzerine degilmis aldigim kisiye ait bir telefon numarsi mesajlar var? Telefoncu alirken kontrol etti suan imeide falan sıkıntı yok ama telefoncu hakli olarak ilerde birsey olursa diye fotokopi aldim kimligin sorun çıkarsa ilerde basim agrirmi sorun olursa karakola savciliga çıkarmiyim hapis cezasi gibi seylerle karşılaşirmiyim.

  • Merhabalar

   Kullanılmış telefon satın almak istediğinizde satıcıdan ürünün faturasını talep etmeniz, fatura arkasına satıcının ad, soyad ve imzasını almanız ileride karşılaşma ihtimaliniz olan birçok sorunda sizi emniyette tutacaktır. Şayet fatura mevcut değil ise satıcı ile aranızda adi satış sözleşmesi düzenleyebilirsiniz.

 7. erdem 14 Temmuz 2017 Cevapla

  merhaba. 15 yıllık bir binada ev sahibiyim fakat kat irtifakı kurulamadığı için tapularımız arsa tapusu ve iskansız binamız. maliklerden 1 kişi yurdışında olduğu olduğu için imza atmıyor ve irtifak kurulması için gereken imza eksik olduğu için irtifakı kurup iskan alamıyoruz. bu işi nasıl halledebiliriz mahkeme yoluyla olur mu bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhabalar Erdem Bey

   634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 14. maddesinde belirtildiği üzere kat irtifakının kurulabilmesi için paydaşların oybirliği gerekmektedir. Yasa bu hususu paydaşların oybirliğine bıraktığı için uyuşmazlık öngörülmemiş, bu nedenle de mahkemeye bu konuda paydaşları zorlayıcı sonuç doğurmak üzere karar vermesini öngören bir görev yüklememiştir. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 09/12/2010 tarihli kararında “Paydaşlar arasında uyuşmazlık çıktığında, kat irtifakı kurulması için mahkemeye başvurulamaz.” demek suretiyle paydaşlar arasında uyuşmazlık çıktığında kat irtifakının mahkeme kanalıyla tesis edilemeyeceğini belirtmiştir.

   Mevcut durumunuzda izlemeniz gereken yolu öğrenebilmek için hukuki danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 8. yaşar 21 Temmuz 2017 Cevapla

  Şufa açtığımız alıcı aynı bedele 45 e geri iade satış yaptı.satan eski hissedar da başka birine yüksek bedele 160 tekrar satdı. Nolcak?

  • Merhabalar Yaşar Bey

   Sorunuzu daha detaylı ve açık şekilde sormadan sağlıklı bir cevap vermem mümkün değil. Lütfen Avukata Sor sayfasındaki yönergeleri dikkate alınız.

 9. Faruk Karaahmet 24 Temmuz 2017 Cevapla

  Dedemden miras kalan arazi için izaleyi şuyu davası açmak istiyorum,
  Bu arazinin üzerinde ben ve birkaç hissedarın ayrı yerlerde evi var, açacağım davada bu evlerin durumu ne olur.
  Açacağım davada ev bulunan kısımları ayrı tutabilirmiyim,
  Mahkeme satışa karar verirse en büyük hisse sahibinin yada o arazi üzerinde yaşayan kişinin açılacak ihalede herhangi bir alım önceliği varmı
  Teşekkür ederim

  • Merhabalar Faruk Bey

   Ortaklığın giderilmesi (izale-i şuyu) davası ile ilgili sorularınızın cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca profesyonel hukuki yardım ihtiyacı duyuyorsanız bize buradan ulaşabilirsiniz.

 10. Zeyra 26 Temmuz 2017 Cevapla

  Merhabalar.

  Benim şuanda 90 yaşında bir dedem var ve kendisinin akıl sağlığı yerinde buna dair raporları da var.Miras paylaşımı yapması gerekiyor fakat dayılarım bir türlü anlaşamadığı için kendisi istediği şekilde yapmaya karar verdi ve anneme kendisine annem baktığı için bir daire verdi ve ölene kadar o dairede kalacağını söyledi.Tapuyu annemin üzerine yaptı.Fakat dayım kendisine ev+ arazi düştüğü halde bizim aldığımız daireyi istiyor ve tapunuzu bozduracağım diyor.Bu konuda ne yapabiliriz?Dedemin sağlığında veya dedem öldüğünde tapuyu bozdurabilir mi öğrenmek istiyorum.Teşekkür ederim.

  • Merhabalar

   Dedeniz sağlığında malvarlığı üzerinde serbestçe tasarrufta bulunabilir. Şayet dedeniz malvarlığının büyük bir kısmını mirasçılarından mal kaçırma amacıyla, satış yapmak suretiyle, bir başkasına devreder ise bu durumda diğer mirasçılar dedenizin vefatından sonra muris muvazaasına dayalı olarak tapu iptal ve tescil davası açabilirler.

Leave your comment