Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

168 replies added

 1. Mustafa Türkmen 29 Ocak 2020 Cevapla

  Sayın Yetkili,

  60 dairelik bir sitede kat maliki olarak oturuyorum.
  Ocak ayı ortasında ilk genel kurul toplantısında salt çoğunluk yakalanamadığından dolayı ikinci toplantıda Genel Kurulda yönetim seçilmiş.

  Genel Kurulda oy çokluğuyla (muhtemelen 10-12 oy) site bahçesinde bulunan 2 Çam ağacının kesilmesini onaylamışlar.
  Nedenide Manzarayı bozmasıymış, burada anlamadığım bu Ağaçların birisi benim camımın önünde başka kimsenin önünde değil, beni rahatsız etmiyorsa kimi rahatsız ediyormuş anlayamadım. Burada tahminim daha doğrusu alttaki Otoparktaki araçlara Çam Iğnelerinin düşmesi gibi geliyor.
  Böyle saçma sapan bahanelerle 20 yıllık 2 adet güzelim Çam Ağacı kesilirmi hiç, içim acıdı.

  Ayrıca bu karar hiçbir şekilde diğer kat maliklerine yani bize ne tebliğ edildi nede Apartman girişindeki Camekana seçim ve karar bildirimleri asıldı.

  Şimdi büyük bir şokla bugün 2 adet yaklaşık 20 yıllık Çam Ağaçlarının kesildiğini gördüm.
  Yöneticiyi aradığımda bunu Genel Kurulda oy çokluğuyla alındığını bildirdi.
  Maalesef iş işten çoktan geçmişti yoksa bende konuya şerh koyar diğer Sakinlerinde yorumunun alınmasını talep ederdim.
  Kesim için izin alınıp alınmadığınıda bilmiyorum ama peşini bırakmayacağım.

  Size olan sorum, bu tür ortak alanda bulunan Ağaçları Genel Kurul kararıyla kesilebilirmi?
  Bu durumda yani Genel Kurulda olabilecek 10 kişi 60 paydaş olan bir Site hakkında bu tür ortak alan kararı alabilirmi?
  Bu tür kararlar için Site sakinlerinin Salt çoğunluğu (60 Dairenin yarısının fazlası) veyahut oybirliği gerekmezmi?

  Böyle bir durum varsa eğer Site Yönetimine dava açıp şikayetçi olacağım.

  Yardımınız için teşekkür ederim.

 2. Sinan 18 Nisan 2020 Cevapla

  Merhaba avukat bey
  Letgodan ikinci el twlfon siparişi verdim satıcı inanmam için herşeyi yaptı kısacası kandım ona
  Onun verdiği bir şirket hesabına parayı yatırdım oda telefonu kargoya vereceğini söyledi tabi
  Ama anladım ki dolandirildkm telefonu kapalı şuan hiç bir şekilde ulaşamıyorum
  Bana inanmam içi sahte evrak kimlik hazırlamış onu bana attı
  Magdurum ne yapmalıyım geri alabilme şansım var mıdır

 3. Betl 2 Mayıs 2020 Cevapla

  Ben esime aldatildigimi ogrenir öğrenmez bir avukatla görüşmeden boşanma davası açtım ve yeterli delilim mevcut ve arama kayıtlarını talep ettim fakat oda benim telefon kayıtlarımı talep etmiş etmesi problem degil fakat kiz arkadaşlarımızla 9 ay ya da 1 sene öncesinde grubumuzda eski erkek arkadaşlarımızdan bahsetmiştik iste fotolari falan atıldı gruba eski erkek arkadaşlarımız ayni zamanda 5 yillik okul arkadaşımız ve hepimizin yakin arkadaşımızdı ama evlilikten sonra kendisiyle asla gorusmedim zaten konuşmalarda da ne yapiyor nasıl var mi biri hayatinda gibisinden konuşmazlardı unutamadim ya da seviyorum gibi bir durum soz konusu değildi sadece dedigim gibi gruplarimizda isimleri fotoğrafları geçti bu durum benim aldattığıma mi işaret eder sonuçta kisinin kendisiyle ne telefon ne de fiili gorusme değil kendi arkadaşlarımızla aramızda konustuk yalnızca bu durumda ne yapabilirim bu durumda acaba, ve bu konuşmaların baskasinin eline geçmesi konusmalarimi arkadasimin baskasina vermesi yasal olarak doğru bir davranis midir?

 4. Sait can öz 8 Haziran 2020 Cevapla

  Merhaba,Merhaba ben 22 yıldır şirketimizde çalışıyorum 1997 yılında işletmeyi devraldık.ben öğretmen olduğum için annemin üzerine işletmeyi devam ettirdik.2003 te öğretmenlikten ayrıldım şirkete sigortalı olarak işe başladım.2011 de şirket kurduk %30 ben hisse aldım.%30 kardeşim j%40 ta ortağımız aldı.ben boşanacağım içim 2014 te hissemi anneme devrettim.hardeşim de fetö soruşturması geçirdiği için 2017 de hissesini annneme devretti.annem hissemi bana vermiyor.satarsın kızlara yedirirsin diye.
  2018 yılında yurt dışından bir kızla tanıştım.çeşitli bahanelerle beni kandırarak para istedi.bende inandım kendisine 250.bin 300 bin civarı para gönderdim.kardeşim bunları gizli bir şekilde öğrenmiş.benim para gönderdiğim belgeleri eline geçirmiş.
  Bu para olaylarından sonra benim şirketten para çekme yetkimi elimden aldılar.
  Bu sene bana para vermemek için beni sıkıştırmaya başladılar.kardeşin bana hakaret etmeye başladı.gelen müşterilerimize bu hırsız buna para vermeyin bana verin bunun şirkette bir hakkı yok demeye başladı bende onu dövdüm beni şikayet etti.artık bana para vermedikleri için bende aldığım satışlardan para alıp kasa defterimize yazıyordum.bizde öyle maaş yok isteyen istediği kadar alır kasa defterine yazar. Bu sene üçüncü şubeyi açtık bu kavga olayından önce 3. Ayda ben dükkana tek bakıyordum..işlet coronodan dolayı durgundu gelen paralarla alacaklı ödemeleri sigorta vergi ve maaş ödemelerimizi yaptım.şirkete verecek para kalmadığı için ödeme yapamadım.yaptığım ödemeleri şirket defterine yazdım. Bu durumdan dolayı kardeşim dükkana geri geldi ve kavgalar başladı.ben ayrılmak istedim fakat hisse annemin üzerine olduğu için birşey yapamadım.bana para da vermiyorlardı.kardeşim sana hırsızlık yaptırmicam deyip beni miüşterilere ifşa ediyordu.ben yıllarca müteahitlik yaptım şirkete 12 daire kazandırdım.çok emeğim var.bunlar bana para vermeyince yapabildiğim satışlardan para aldım.kardeşimde bunları görüp şirket defterine çalınan para diye kaydediyordu.en son ara sıra satış yaptığım bir bayiye teklif verdim.akşam kardeşim gidince gelmesini söyledim.problem çıkmasın diye kameranın fişini de çektim.ve satış yaptım ve aldığım parayı şirket defterine yazdım ve faturalarını kestim.beni ertesi gün şikayet ettiker.bu arada 2018 den beri sigortalı değilim.benim şirket müdürü olan kardeşinden bir kapsamlı bir vekaletim var alım satım muhasebe banka herşey var içinde.kardeşim bu vekaleti dosyamdan çalmış ama ben yenisini çıkardım.ilerde hakimi vermezlerse şirketin içini boşaltmayı düşünüyorum.
  Ben dükkandan toplu mal satınca araya aracı arkadaşlar girdi.ve beni ayıracakkarını söylediker.görüşmelere başladık.
  Annemde hisse istedi benim payımı %20 ye düşürdüler.kardeşim son iki senedir açık var bilançoda bunu sen yaptın diye bu 400 000 tl yi benden kesecek elinde para gönderdiğin belgeler var diyor .ve dükkana tek olarak baktığım iki aylık hasılatı benden kesmeyi düşünüyor.bu günlerde görüşme yapıp pazarlık yapacağuz ama hiç gücüm yok annem ve ortağımız kardeşim ne derse onu yapıyor.bende anlaşmaya bu dediklerini aynen yazdırıp ilerde delil olarak tutmayı düşünüyorum.ellerinde benim para aldığıma dair bir delilleri yok.sözleşmeye yazarlarsa bir delilim olur diye düşünüyorum.birde benim para gönderdiğim belgeleri sözleşmeye koydurursam kişisel verileri ifşa suçundan dava açmayı düşünüyorum
  Birde ellerinde şirketin 400 000 açık verdiğine dair bir resmî belge yok çamur defter var
  Şimdi ayrılacağız ve annem hissesinin yönetimini kardeşime verecek o cimri biri para yemez biriktirir .ama ilerde bana mal vermemek için hile yaparlar diye düşünüyorum kardeşim malları annemin üzerine ev ve bahçede var benden kaçırabilir annem 78 yaşında akıl sağlığı yerinde biri bana akıl verirseniz çok sevinirim

 5. Necati 12 Haziran 2020 Cevapla

  Ben kasim 2019 da icra dan birdaireyi %75 degerinde aldim. Tapu mu da aldim. Ama mal sahibi icra satis tebligini kendi isyerinde ama o isyeriyle alakasi olmayan birine teblig ettiklerini belgeleyerek fesih davasi acti ilk mahkemede bir sonuc cikmadi 2 . Mqhkeme coronavirus nedeniyle iptal oldu 3. Mahkeme ise temmyz ayinda olacak. Ihale satisi ayni zamanda internette filan yayinlanmis. Bu mahkeme aleyhime sonuclanir ise 223 bin tl ye mal oldu ben altin bozdurup verdim altinin gr fiyati 270 lira iken simdi altin fiyati 385 tl ben 100 bin lira civarinda zarar ediyorum. Bu nemalandirilsa bile ben yinede bu isten zararli cikiyorum.budurumda fesih olursa ihaleyi sartlarina uygun yapmadigi gerekcesiyle icra mudurlugune dava acma hakkim var mi ? Dava acarsam kazanma ihtimalim nedir? Isim dolayisiyla birikimim zaten altindir. Sizce sonuc ne olur? Tesekkur ederim

 6. TANER YÜCEL 14 Temmuz 2020 Cevapla

  icradan bir daire almak istiyorum borçlu kişi ihale fesih davası açarsa sonuç kaç ayda veya senede sonuçlanır ihale fesih olursa yatırdığım para bana yasal faizi ile birliktemi ödenir evde borçlu oturuyor süre kazanmak için bu hakkını kullanırmı

 7. samet keleşoğlu 17 Ağustos 2020 Cevapla

  merhaba avukat bey ben uyuşturudan denetimli serbestlik gördüm ama başaramadım hep pozitif verdim denetimli serbestlik görürken yine yakalandım 2 gr esrar ile tekrar tahlil verdim şu anda dosyam kapanmıi beni devlet ametemine gönderdiler ben gitmedim özel amateme gittim ve 8 ay oldu hiçbişe kullanmadım yani değerlerim hepsi negatif 10 9 2020 tarihinde mahkemem var acaba hapis cezası alırmıyım yoksa tekrardan denetimikmi alırım bilmiyorum çaok merak ediyorum beni bilgilendirmenizi rica ediyorum

 8. sabri güler 19 Ağustos 2020 Cevapla

  merhaba 4 sene önce denetimli serbestik almıştım uyuşturucu madde kullanmaktan esrar olarak denetime gittim geldim dosyam kapandı ben şimdi nasip olursa milli savunma bakanlığına işçi olarak girecegim güvenlik soruşturmasına tabi tutulacagız herhangi bi sorun teşkil edermi ?

 9. Mehmet 23 Ağustos 2020 Cevapla

  Sayın avukatım bana denetim serbestligi kağıdı geldi ama ben başka bi sehirdeyim ikametgah imi oraya aldım olduğum şehirde denetim gorurmuyum

 10. Muhammet Dağlı 13 Ekim 2020 Cevapla

  selamlar 5 6 ay önce 3 yıl cezam onaylandı cezaevinde girdim denetime çıktım şimdi 1 yıl 2 ay bi cezam daha gelmiş istinaf etmemişim haberim olmadığı için şuan infazda suç tarihleri 2016 2018 1/2 yasası vuruyor mu o da gelirse yatarım var mı bunu erteleme gibi bi şansım yok mu bişey yapamaz mıyım? bir de çocuk yaşta para cezası aldım çocuklara verilen para cezası hapse çevrilemiyor bildiğim şuan yetişkinim çevrilir mi yoksa çocuk yaşta aldığım için çevrilmez mi lütfen bi cevap verebilirseniz

Leave your comment