Yaşadığınız tatsız durumlarda yada hukuki bir konuda fikir sahibi olmak istediğinizde konuyu bir avukata sor mak isteyebilirsiniz. Temiz Hukuk & Danışmanlık olarak, sizlere avukatlık kanunu ve meslek ilkeleri çerçevesindeki sınırları aşmadan azami derecede bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olabiliriz. Vatandaşlarımızın ve müvekkillerimizin günlük hayatta karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri sorunları içeren sorularını hukuki açıdan analiz ederek, hızlı ve doğru bilgi aktarımında bulunmak için azami çaba sarf ederiz.

Avukata Sor

Bize bu platform üzerinden ilettiğiniz hiçbir sorunun cevapsız kalmayacağı konusunda sizi temin ediyoruz. Hukuki desteğe/danışmanlığa ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde geri dönüş yapılmakta, email ve telefon dahil tüm kanallardan iletişime geçilmekte, gerek icra takipleri gerekse davalar en son aşamaya kadar titizlikle takip edilip, yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Avukata Soru Sor

Avukata Sor platformunda doğru ve etkili sorular sormak için sorunuzu sormadan önce lütfen aşağıdaki tavsiyelere göz atın:

Kısa ve öz olmakla birlikte, sorunuz açık ve belirgin olsun. Somut durumla ilgili bilgi verin (örn: boşanma davası açmak istiyorum yerine eşim beni aldattığı için boşanmak istiyorum vb. diyerek durumunuzu belirtin).

Sorunuza odaklanın, sorunuzu tek bir hukuki mesele ile sınırlayın. Başkaca bir hukuki sorununuz var ise ayrı ayrı soru göndermeyi deneyin.

Konuyla ilgili ayrıntıları verip sorunuzu göndermeden lütfen sorunuzu okuyun. Avukata sormak üzere hazırlanan sorunuz açıkça belirtilmiş mi? Okunması ve anlaşılması kolay mı?

Avukata Sor Platformunda Sorabileceğiniz Örnek Sorular

– Aleyhime açılmış bir icra takibi var, elime ödeme emri tebligatı geçti, ne yapmalıyım?

– Eşim boşanma davası açtı, bir kusurum olmadığı halde nafaka ve tazminat ödemek zorunda mıyım?

– Hakkımda dolandırıcılıktan ceza davası açılmış, bu suçun cezası nedir?

– Karşı tarafın onayı olmadan onunla yapılan konuşmayı kaydetmek yasal mıdır?

Aşağıda soru sorabileceğiniz bazı konu başlıkları yer almaktadır

– İcra ve iflas hukuku
– Ticaret Hukuku
– Ceza Hukuku
– Aile Hukuku ve Boşanma
– Gayrimenkul Hukuku
– Kentsel Dönüşüm Süreci Hukuk
– Sigorta Hukuku ve Trafik Kazaları
– Tazminat Hukuku
– Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku
– İhale Hukuku ve Kamu İhale Kurumu
– Borçlar Hukuku
– Bilişim Hukuku
– Kat Mülkiyeti Hukuku
– Kamulaştırma Hukuku
– İmar Hukuku
– Bankacılık ve Finans Hukuku

Şimdi aşağıda yer alan “Yorum Yap” kısmından sorunuzu gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

147 yanıt eklendi

 1. erdinç 28 Eylül 2018 Cevapla

  Merhaba

  Kızkardeşim evini satın alalı 15 yıl oldu. Bu evi evli iken bizim maddi desteğimiz ile satın aldı. Ancak şu an eşine güvenmediği için, evini annemin üstüne geçirmek istiyor. Annem ile ilgili herhangi bir vefat durumu olursa ev otomatik olarak tekrar kızkardeşimin üzerine geçecek (Tapu müdürlüğünden verilen bilgi)
  Öğrenmek istediğimiz şey şudur. Kızkardeşim bu evi annemin üzerine geçirdiğinde ve eşi de bu durumu fark ederse dava açabilir mi? Eğer dava açabilirse durum ne olabilir?

  Teşekkür ederim

 2. mehmet dagdelen 28 Eylül 2018 Cevapla

  merhaba icradan bir taşınmaz aldım.borçlu kıymet taktirine itiraz edip ihalenin feshini istedi.ancak ihaleden önce yasal sürede kıymet taktirine itiraz etmemiş.bu sürecte ne yapmam gerekiyor.bu sürec nekadar sürer avukat tutmama gerek varmı teşekürler

 3. ahmet 30 Eylül 2018 Cevapla

  2015 yılı ikinci ayında hakkımda tekink takip fiziki takip telefon dinlemesi yapılmış KOM şube tarafından hakkımda 5 olay var, 5 olayın 2 tasesinden suçum delilli olarak ispatlanmış benden ayrıda 18 kişiye de aynı şekilde operasyona dahil edilmiş, 2015, 8.ayında bütün sanıklara operasyon yapılmış herkesin evi basılmış herkesi sorgu için KOM şubeye narkotiğe götürülmüş benim evim basılmadı hakkımda yakalama kararıda verilmemiş benim bu olaylarla alakalı hiç sorguya çekilmeden bütün sanıklar tutuklanmış bu dosyada suçum delilli ispatlı olmasına rağmen ifadem alınmadan 20.11.2015 tarihinde tekrar hakkımda teknik ve fiziki takip başlatılmış 25.11.2015 de evim basıldı evimde 17 gram eroin ele geçirildi bana önceki 5 olayla alakalı hiç sorguya çekilmeden yakalatmış olduğum 17 gram eroinden serbest bırakıldım, bu olayı Olay1 deyip tekrar takibe devam ediliş ve bu dosyadanda 5. olay yaptıktan sonra 22.02.2016 tarihinde bu 2. 5 olayla alakalı tutuklandım ceza evinde girdim 5 gün sonrada ilk dosyayla alakalı 5 olaydanda tutuklandım. mahkemeden dosyaların birleştirilmesini istedim, fakat mahkeme dosyaları birleştirmedi. gerekçe olarak 2015in 2. ayında açılan dosyanın iddianamesi. 23.10.2015 de hazırlanmış ikinci dosyamın ise suç tarihi 25.11.2015 olduğu için arasında hukuki kesinti olduğundan dolayı birleştirme talebime ret verdi. her iki dosyamda da TCK 188,3,4 VE TCK 43,1 var. ilk dosyadan ceza aldım 192,3 faydalandım 7 yıl 9 ay 22 gün. şimdi ise ikinci dosyadanda aynı maddelerden ceza alıcam bu 2. dosyayıda yargıtay ayrı ayrı onarmı, ben kaçak değildim. evim basılmadı. aranmam yok. suçum delilli olmasına rağmen bu dosyadan hiç ifademi almadan ikinci bir dosya açıp teknik fiziki takip yapılması yasalara uygun mu? benim durumumda hiç 2 dosya ayrı ayrı takip hiç görmedim, bu uyuşmazlığa nerelere itiraz etmem gerekiyor. yasaya aykırı ise emsal karar bulabilir miyim? polis ya da operasyonu yöneten savcının ihmali yüzünden iki kez ayrı ayrı cezalandırılacağım bu konu hakkında bilgi almak istiyorum. İYİ GÜNLER. TEŞEKKÜRLER.

 4. abdullah 8 Ekim 2018 Cevapla

  merhaba.
  08.10.2018 tarihinde icradan tasinir mal satin aldik.icra dosyasinda beyan edilen 64 ton demir yerine yaklasik 30 ton demir oldugunu bilirkisi ile tespit ettim.görünüse göre büyük zarar icindeyim.ihalenin iptali yada ihaleyi daha uygun fiyata alma ihtimalim varmi.nasil bir yol izlemem gerektigi hakkinda bilgi verirseniz sevinirim.

 5. Mustafa 17 Ekim 2018 Cevapla

  İyi Günler, Benim merak ettiğim bir husus var. Bundan 6 ay önce bir emlakçı olmayan bir tanıdıktan ev satın alacaktık. Bize gösterdiği bir ev konusunda karar kılmıştık, ama hiç birşey imzalayıp resmiyete dökmedik. Bizi ertesi gün arayıp işte evi satacak kişiye 10 binlara kapora göndermemiz gerektiği söylendi bizde bankada transferinde işte açıklamaya bilmem ne binasının bilmem ne dairesinin kat 2 dairesinin kapora bedelidir diye parayı yolladık. Ondan 1 saat sonra arayıp çok acil bir senedi varmış bir 10 binlara daha gerekiyor diyince biz biraz tedirgin olduk ama açıklamaya aynı şekilde yazıp yolladık parayı. Sonra bize evi satacak olan kişiye 7.800 civarında tapu masrafı verdik. Daha sonra işte pazartesi tapu verilecek şu gün verilecek diye oyaladılar. sonra siz eve geçin tapuyu hallederiz dediler sonra eşyaları kamyona yükleyip öyle kaldık adam vazgeçmiş satmaktan biz ne depo nede başka bişey bulabildik rezil olduk. İşin kısası Kapora ve tapu bedelinin %90 nı elden aldım ama geri kalanı için süründürüyorlar ben rezil oldum annem stresten rahasızlık geçirdi ablamlarda göçebe gibi kalıyoruz eşyalar bir depoda kaldı. Acaba bunla ilgili ne yapabilirim hiç bir bilgim yok yardımcı olursanız çok mumnun olurum.

 6. Hasan 17 Ekim 2018 Cevapla

  Merhaba ben 3 yil ayni is yerinde çalismaktayim . 3 yildir resmi tatillerde çalistirilip ucretlerimiz odenmiyor . Istedigimizdede biz vermiyoruz diyorlar cikmak istiyorsaniz cikabilirsiniz . 2 senedir maas bodrosuda imzalatmiyorlar Ben kidem tazminatimi alip cikmam icin ne yapmam gerekiyor .

 7. dilara 21 Ekim 2018 Cevapla

  ciplak fotoraflarla santaj ve tehtit ediliyorum cevreme fotolari gønderiyor avukata vericem bi sorum var o fotolari avukata bulup gøndermelimiyim yoksa gerek yokmudur?

 8. Ceren 25 Ekim 2018 Cevapla

  İyi günler. Annem ve babam 7 yıl önce boşandılar. Kardeşim ve ben babamda kalıyoruz. Annem sağlıklı olmasına rağmen 7 yıldır nafaka alıyor ve nafaka arttırım davası açtı. Herhangi bir mal varlığı olmayan, İzmirde asgari ücretle kirada oturan taraf biz olduğumuz ve iki çocukta babada kaldığı için nafakayı kaldırtabilme ihtimalimiz var mı?

 9. Süleyman 25 Ekim 2018 Cevapla

  Merhaba sayın avukatım.
  BenZinlik çalıştıruyırum. 5 yıl sözleşme yaparak 2 yılı doldurdum. 3 yıl daha kira sözleşmem var ve halen devam ediyor. Yanlızz tapu sahibi iflas etti, icra yoluyla yakın zamanda satılacaktır. İcra yoluyla alan şahıs yada şirket, kira sözleşmem olduğu halde beni iş yerinden çıkartabilir mi? Kira bedelini akaryakıt karşılığı resmî yollardan ödenmiştir.
  Ne gibi sonuçlar İle karşılaşırım.
  Yeni sahibi kira bedelin tamamını öder ise çıkartabilir mi ?
  Anlaşamazsak, iş mahkemeye düşerse kaç yıl yasa gün sürer
  Tşk ederim iyi akşamlar

 10. MURAT HAN 26 Ekim 2018 Cevapla

  MERHABA. BEN FASON TEKSTİL İŞİ İLE UĞRAŞIYORUM. ÇALIŞTIĞIM FİRMA ORTAKLARI ARASINDA SORUN YAŞADI. İŞYERİNİ KAPATTILAR. FİRMANIN BENDE EMANETEN DURAN 3 MAKİNASI VARDI. BEN MAKİNALARI KÜÇÜK HİSEDAR ORTAĞI ALMAYA GELİNCE RESMİ İRSALİYEMİ DÜZENLEYEREK KENDİSİNE ISLAK İMZA ATTIRARAK TESLİM ETTİM. HATTA TESLİM EDERKEN BİRDE ŞAHİDİM VARDI. ANCAK KÜÇÜK HİSSEDAR MAKİNALARI BAŞKASINA SATMIŞ TAHMİNİMCE VE BÜYÜK HİSSEDAR BANA ASLİYE CEZADA DAVA AÇTI MAKİNALARI VERMEDİ DİYE. DİĞER ORTAKDA ALMADIM DİYOR. AMA BENİM ELİMDE RESMİ İRSALİYE VAR. İMZALI. İMZAYI ATAN KİŞİ BEN O AN FARK ETMEDEN ATTIM İMZAYI DİYOR. İLK DURUŞMADA ŞAHİTDE DİNLENDİ ŞAHİT MAKİNALARI TESLİM ETTİK HATTA AĞIR OLDUĞUNDAN BERABER TAŞIDIK DEDİ. ŞAHİT BENİM İŞYERİNDE KOMŞUM. SON DURUŞMADA HAKİM İMZANIN KRIMİNALE GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ KARŞI TARAF AVUKATI GEREK YOK İMZAYI KABUL EDİYORUZ AMA İSTEMSİZ GÖRMEDEN ATMIŞ DEDİ. HAKİMDE TÜM SAYFALAR AYRI AYRI ATILMIŞ NASIL GÖRMEMİŞ DEDİ. HAKİM TEKRAR MAKİNAYI ALAN KİŞİYİ İFADEYE ÇAĞIRDI. SİZCE DAVANIN SEYRİ NE OLUR. CEZA ALIRMIYIM

Yorum yapın